Způsoby léčby vitiliga

Vitiligo je stav kůže, při kterém dochází k depigmentaci. Toto onemocnění v současné době nelze příliš uspojivě léčit. K léčení se užívají různé podpůrné prostředky, podávají se například antioxidanty nebo betakaroteny. Nadějí může být léčba pomocí kombinované PRP metody neboli plasmaterapie.

Není tomu tak dávno, co se vitiligo označovalo jako kosmetické onemocnění a pacientům se doporučovalo, aby se s tímto stavem prostě a jednoduše smířili. Od té doby se událo v léčbě vitiliga mnohé a s pokračujícím výzkumem jsou již k dispozici určité léčebné možnosti.

Důležité je si uvědomit, že vitiligo má přičinu v imunitním systému jedince, tudíž lze říci, že jej nelze definitivně vyléčit. Je ale možné příznaky zmírnit či zcela utlumit.

V běžné praxi se setkáváme s několika typy léčby, ovšem jako nejúčinnější se doposud jevily tyto tři.

Zevní léčba – léky, většinou na kortikoidovém základu, se užívají ve formě krémů či mastí. Jedná se o léky odvozené od hormonu kůry nadledvin a účinkující tlumícím efektem na nežádoucí imunitní reakce. Při jejich používání je nutné přesně dbát pokynů lékařů vzhledem k rozsáhlým vedlejším účinkům při dlouhodobějším užívání.

Světloléčba – neboli fototerapie - využívá UVB záření. U nás využíváme tohoto záření v našem excimerovém laseru XTRAC, který je obzvlášť účinný například při léčbě lupénky. Léčba pouze pomocí světloléčby je u vitiliga dlouhodobá. Vždy je nutná přítomnost dermatologa, který přesně určí množství a frekvenci záření.

Autotransplantace – do ložisek vitiliga lze mikrochirurgicky přenést pigmentové buňky z jiných, nepostižených částí těla. Metoda je ovšem poměrně náročná.

Tyto tři typy léčby mají svá pro i proti. V Derma medical clinic máme ovšem zcela nový způsob léčby. Nazývá se kombinovaná regenerativní medicína. Tato léčba využívá kombinace mikrojehličkové terapie s aplikací vlastní bioaktivní plazmy bohaté na trombocyty (tzv. PRP – Platelet Rich Plasma) s následným ošetřováním excimerovým laserem. V současné době se jedná o nejlepší a nejefektivnější druh léčby. Více v tomto článku.

zpusoby_lecby_vitiligo