Vitiligo, nemoc bílých skvrn

Vitiligo. Onemocnění, kterým trpěl například Michael Jackson. Jedná se o neinfekční kožní poruchu, kdy dochází ke ztrátě melanocytů (buněk, které tvoří kožní pigment). Tento proces se nazývá depigmentace a postihuje až 50 miliónů lidí po celém světě.

Když se řekne vitiligo, vybaví se nejednomu z nás jméno Michael Jackson. Tento zpěvák touto poruchou trpěl, a s přibývající dobou dokonce zcela ztratil svou původní pigmentaci. Ve většině případů však není nemoc až tak agresivní.

Název vitiligo je odvozen z latinského slova vitium (vada) a vitelis (bílá barva). Je to autoimunitní porucha, která způsobuje zánik kožních buněk produkujících pigment (melanin). V důsledku toho vznikají ohraničená ložiska bílé barvy. Touto poruchou trpí až 50 miliónů lidí. Vitiligo může udeřit v kterémkoliv věku, avšak nejčastěji se projevuje ve věku od dvaceti do třiceti let.

 

Důvod vzniku vitiliga

Přesná příčina vzniku onemocnění není známá. Nejčastěji se uvádí, že se autoimunitně zničí pigmentotvorné buňky, což znamená, že naše obranyschopnost mylně identifikuje melanocyty (buňky produkující pigment) jako cizí buňky a snaží se je zneškodnit.

Rizikových faktorů, které přispívají ke vzniku nemoci bílých skvrn, jak se tomuto onemocnění lidově říká, je hned několik. První z nich může být dědičnost. Jak se říká, geny nezapřeme, a to ani v případě nemocí. Šance, že budete trpět vitiligem, se zvyšuje o 30 až 40 %, pokud jím trpí některý z vašich rodičů.

 

Typy vitiliga

Vitiligo neoznačuje pouze jeden typ onemocnění, ale hned několik. Konkrétně tři.

  1. Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně nebo na více místech a postihuje relativně malou oblast kůže.
  2. Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.
  3. Univerzální typ mění kůži celého těla. 
cojetovitiligo