Víte, kolik existuje typů alopecie?

Alopecia areata, barbae nebo trakční. Toto onemocnění nemá pouze jeden typ projevu, ale hned několik. A jak je rozpoznat?
V minulých dnech jsme si již vysvětlili, co vlastně alopecie znamená, ale tušíte, kolik má zhruba typů?

1) Nejčastější je alopecie areata, která se projevuje ztrátou vlasů ve shlucích na neobvyklých místech kštice, ale může se rozšířit i na různá místa po těle. Postihuje ve stejné míře ženy i muže.

2) Dalším typem je alopecia universalis, a jak už název napovídá, jedná se o úplnou ztrátu ochlupení. Člověk, který trpí touto formou alopecie, nemá nejenom vlasy, ale dokonce i obočí a veškeré ochlupení končetin nebo intimních partií.

3) Alopecia barbae způsobuje vypadání obličejového ochlupení. U mužů se jedná především o oblast brady.

4) Androgenní alopecie nebo-li holohlavost patří mezí nejběžnější způsoby projevu alopecie. Říká se jí též mužská pleš a je považována za dědičnou.

5) Pokud příliš namáháte své vlasy, mějte na paměti, že například frotýrování je pro ně velmi škodlivé. Takzvaná trakční alopecie je způsobena přílišnou fyzickou námahou vlasů.

6) Občas se stává, že po chronické nebo horečnaté nemoci se může projevit difúzní alopecie nebo-li akutní telogenní effluvium. Složitý název za sebou skrývá hned několik příčin.

  • Endokrinní příčina – v momentě, kdy je zvýšena, nebo naopak snížená činnost štítné žlázy, je možné, že následkem bude právě difúzní alopecie.
  • Léky – zvýšené opatrnosti dbejte v případě, že berete antikoagulanty, psychiatrická léčiva či proděláváte léčbu na bázi chemoterapie, ale také v případě užívaní některé orální antikoncepce.
  • Výživa a metabolismus – špatná výživa, nedostatek železa nebo zinku, ale také poruchy příjímaní potravy mohou zapříčinit oslabení vlasů a následnou difúzní alopecii.

7) Jizvící či také jizvová alopecie je bohužel ve většině případů nezvratná. Vlasová pokožka bývá natolik poškozena, že již není možná jakákoliv regenerace. Více v článku o jizvící alopecii.

8) Trpíte stresem, úzkostmi nebo se nezdravě stravujete a milujete velmi kořeněné jídlo? Vaše tělo na tyto podněty neustále reaguje. Existuje speciální typ alopecie nazvaný seboroická. Tento typ vzniká na základě přílišné aktivity mazových žláz na pokožce hlavy. Vlasy se vám neustále mastí, tvoří se vám lupy a svědí vás pokožka hlavy. S přebytkem mazu je zaroveň potlačen růst nových vlasů, a to způsobuje plešatění.

 

padani_vlasu_vousů