Typy lupénky a jejich příznaky

Lupénka je známá především jako onemocnění, kdy se postiženému tvoří puchýře tzv. ložiska, a ty se neustále olupují. Tato forma je nejčastější, ale ne jediná. Typů je mnoho a mohou zasáhnout celé tělo. Tedy nejen kůži na exponovaných místech, jak bývá zvykem, ale napřiklad i klouby.


Ložisková lupénka
Tato lupénka patří mezi nejčastější formy. Je typická ostře ohraničenými ložisky zanícené kůže se suchými odlupujícími místy, které jsou zbarveny do červena až ruda. Ložiska mohou svědit a bolet. Obvykle se objevuje na loktech, kolenech a trupu, ale mohou se vytvořit kdekoliv po těle.


Kapkovitá lupénka
Guttátní (kapkovitá) psoriáza se projevuje drobnými okrouhlými ložisky s nánosy šupinek, které jsou většinou po celém těle. Této formě se říká kapkovitá právě proto, že ložiška mají tvar kapky. Často vzniká v důsledku oslabení imunity. Například po prodělání angíny či streptokokové infekce. Tento typ může po nějaké době zmizet, ale může se i změnit do ložiskové formy lupénky.


Inverzní lupénka
Vyskytuje se nejvíce na kožních záhybech. V podpaží, pod prsy, v břišních záhybech, v tříselné oblasti nebo na pozadí. Ložiska jsou větší a světle červená s odlupující se suchou kůží. Lidé trpící tímto typem mají větší náchylnost ke vzniku kvasinkových infekcí kůže. Ohrožení jsou zejména obézní lidé.


Generalizovaná a erytrodermická lupénka
Jedná se velmi vzácnou formu, která je obzvlášť nebezpečná. Příznaky se projevují po celém povrchu těla. Na kůži se většinou tvoří velké množství šupinek, které je spojeno s nepříjemným svědením a bolestí. Mohou se vyskytnout horečky a zrychlení srdečního tepu.


Postulózní lupénka
Není příliš běžná. Postižení touto formou jsou většinou dospělí lidé. Mezi projevy můžeme zařadit drobné, hnisem naplněné puchýřky na dlaních či ploskách nohou, horečku, zimnici, nevolnost, zrychlený tep nebo svalovou slabost. V tomto připadě je nutná hospitalizace.


Lupénka nehtů
Postihuje až 50 % pacientů s psoriázou a 80 % s psoriatickou artritidou. Často bývá zaměnována s plísní. Nehty jsou deformovány a objevují se žluté či hnědé skvrny a dolíčky.


Kloubní lupénka
Psoriatická artritida postihuje klouby. Jedná se především o drobné klouby na rukou a nohou. Nevyhýbá se ovšem ni krční a bederní páteři. Většinou je spojena i s kožními projevy lupénky, ale může se vyskytovat i samostatně.