Rady a tipy, jak předejít onychomykóze

Venku panují vysoké teploty, a tak nezbývá nic jiného než zamířit k vodě. Letní radovánky ale může přerušit nepříjemnost zvaná onychomykóza. Plísně nehtů postihují stále častěji i děti a mladé lidi.

Léto nahrává tomu, že se nehtová mykóza vyskytuje mnohem častěji než v chladných měsících. Lidé totiž tráví mnohem více času na koupalištích, v akvaparcích, wellness centrech a saunách. Příjemný pobyt na těchto místech přestává být bezpečným pro vaše nehty ve chvíli, kdy přijdete do společných prostor, jakými jsou sprchy. Právě ve sprchách se infekci velmi dobře daří. Je v nich teplo a vlhko, což jsou podmínky, které nahrávají spokojenému životu bakterií.

Přílišná hygiena vás ale bohužel také nezachrání. I když si budete drhnout nohy sebevíc, nejen, že se riziko nesníží, ba může se dokonce zvýšit. Rozhodně se nedoporučuje příliš lpět na čistotě. Přemrštěné mytí zbaví kůži její přírozené ochranné vrstvy, a tak je útok pro mykózu ještě jednodušší.

Prevencí může být dodržování pár jednoduchých rad, které snižují ohrožení vašich nehtů.

Pohyb ve vlhkém prostředí nebo silné pocení nohou buduje příznivější prostředí pro vznik onychomykózy. Po umytí prsty pečlivě vysušte a ručník nesdílejte se zbytkem rodiny. Přenos z člověka na člověka je také velmi častý.

Obuv volte tak, aby v horkých dnech byla dostatečně vzdušná a otevřená. Plísňovým zárodkům se daří spíše v uzavřených prostorách a pot nohou poskytuje vhodné podmínky.

V místech, kde lidé chodí bosí, raději noste obuv. Ať už jde o koupaliště, saunu, nebo i hotelový pokoj, choďte raději v pantoflích nebo žabkách. Nikdy nevíte, jestli některý z náštěvníků netrpěl onychomykózou a nezanechal po sobě bakterie, které teď pouze čekají na svou další oběť.

Pokud i v letních měsících vyžaduje vaše zaměstnání plnou obuv, ošetřete ji alespoň třikrát týdně dezinfekčním sprejem. Na nohy je vhodné použít kupříkladu tea tree olej. Dezinfekční sprej a tea tree olej lze zakoupit téměř v každé drogerii.

Pedikúra by měla být základem prevence. I když se říká, že pedikúra je především pro ženy, tak by ji muži neměli zanedbat. Zbytnělá kůže je živnou půdou pro plísně. Vyhledávejte salóny, u kterých si můžete být jistí dostatečnou hygienou a čistotou. Doporučuje se zajít na pedikúru jednou za měsíc.

 

Pokud vás již onychomykóza zasáhla, měli byste udržovat nohy v čistotě, nenosit cizí obuv, a hlavně nikomu nepůjčovat své boty, protože stále se mohou zárodky držet uvnitř obuvi, a mohli byste tak někoho druhého ohrozit.

 

 

mykoza prevence