Proč vzniká alopecie?

Vypadávání vlasů je za jistých okolností naprosto přirozený proces. Jak už bylo zmiňováno v předchozím článku o alopecii samotné, člověk ztratí denně aspoň sto vlasů. Jiná situace nastává, když se projeví příznaky naplno. Proč vůbec ale tyto symptomy vznikají?

Mohou za to geny?
Příčinou alopecie samozřejmě může být i genetika, ale patří sem i různé hormonální problémy, špatné stravovací návyky, chemické a farmakologické produkty, které nepříznivě ovlivňují stav člověka. Mezi další patří psychologické příčiny nebo také chromozomální poruchy jako je například Downův syndrom.

  • Geny

Velmi často je bohužel alopecie dědičná. Pokud některý z rodičů tuto nemoc má, je vysoká pravděpodobnost, že i potomek bude tímto onemocněním trpět. Průběh lze zmírnit dostatkem spánku, vyhýbáním se stresovým situacím nebo správným životním stylem. Existuje dokonce typ alopecie tzv. genetické, kdy se jedinec bez vlasů již narodí.

  • Hormony

Hormony ovlivňují naše tělo a mění své množství v průběhu vývoje člověka. V případě zvýšené hladiny testosteronu, špatné funkčnosti štítné žlázy, problémů s vaječníky nebo hypofýzy, je velké riziko vzniku alopecie. Právě špatná funkčnost štítné žlázy patří mezi nejběžnější příčiny. Ať už jde o zvýšenou, či sníženou funkci.

  • Strava

Vývažený jídelníček je klíčem ke zdravému životu. Podvýživa, nedostatek vitamínů, anémie, problémy s příjmem potravy, či nedostetek proteinů nebo tuků, může vést k vypadávání vlasů. Ani striktní dietáři nejsou z kola venku. Při přísné úpravě jídelníčku za účelem redukce hmotnosti je tělo pod stresem, který mu rozhodně nesvědčí.

  • Chemické a farmakologické produkty

Užíváním léků, které silně zasahují do fungování organismu je možné podnítit vznik alopecie. Jedná se především o léky založené na chemoterapii pro léčbu rakoviny, různé beta-blokátory určené na srdeční slabost, ale i některá antidepresiva.

  • Psychologické příčiny

Dopady psychických problémů na zdraví těla nejsou nic ojedinělého. Stavy úzkosti, fyzický i psychický stres vyprovokovaný různými příčinami (životní trauma, zdravotní problémy, náročné úkony jako např. porod) dávají za vznik alopecii.

 

ruka_zkumavka