Pět největších mýtů o lupénce

Při čtení tohoto článku si zcela určitě minimálně jednou řeknete, že jste někdy už přemýšleli o tom, zda je některý z námi uváděných mýtů opravdu mýtem, nebo naopak pravdou. Nabízíme vám tedy vysvětlení, které uvede vše na pravou míru.

  • Mýtus č. 1: Psoriáza je nakažlivá.

Lupénka není žádným způsobem nakažlivá. Ať už dojde ke styku s kůží nemocného, nebo jinému přímému kontaktu, neexistuje žádná šance, že byste mohli být nakaženi. Zároveň také není způsobena špatnou hygienou či jakýmkoliv jiným znečištěním.

  • Mýtus č. 2: Lupénka je pouze onemocnění kůže, jedná se o estetický problém.

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které rozhodně není pro tělo přirozené. Neprojevuje se jenom na kůži, ale i pod ní formou psoriatické artritidy (lupénka postihuje klouby).

  • Mýtus č. 3: Neexistuje žádná léčba.

Opět nepravda. Psoriázu lze zmírnit různými způsoby a léky. U každého je to individuální, ale je cesta, jak projevy lupénky tlumit.

  • Mýtus č. 4: Lupénku lze trvale vyléčit.

Bohužel. Lupénka je dlouhotrvající chronické onemocnění, kterým pacient trpí po zbytek svého života. Průběh však může být proměnlivý a nemocní mohou mít období, kdy se žádné příznaky nevyskytují.

  • Mýtus č. 5: Psoriázou trpí pouze dospělí lidé.

Ne tak docela. Lupénka je sice častější u dospělých lidí, ale ani dětem se nevyhýbá. Každoročně onemocní přibližně 20 000 dětí mladších deseti let.

 

Nespočet mýtů o lupénce