Onychomykóza aneb když plíseň napadne nehet

Plíseň, která si velmi ráda hoví ve všelijakých záhybech, se bohužel nevyhýbá ani nehtům. Onychomykóza by se rozhodně neměla podcenit, a proto je dobré vědět, jak ji jednoduše rozpoznat a kdy je vhodné navštívit lékaře.

S příchodem léta a teplého počasí se výskyt tohoto onemocnění ještě zvyšuje. Lidé rádi tráví svůj volný čas na různých veřejných koupalištích a plovárnách, kde je riziko infekce mnohem větší. Plíseň nehtů je totiž přenosná, a člověk, který onychomykózou trpí, může být pro své okolí i nebezpečný. Vlhké prostředí právě nahrává k dobrému uchycení výtrusů plísně po nemocném a následná nákaza je nasnadě. Poté si stačí po odchodu z koupaliště obout uzavřenou obuv a plíseň je s velkou pravděpodobností na světě.

Není však nutné ihned plašit. Onychomykózou sice trpí poměrně velké procento lidí (odhady mluví až o 8 %), ale my v Derma Medical Clinic jsme schopni tento problém s vysokou úspěšností vyléčit. K tomu nám dopomáhá moderní laser CoolBreeze, který účinně zahubí plíseň. Laser září parpskem o vlnové délce 1320nm a ošetřovaná plocha je ošetřena dostatečně hluboko, aby se povedlo zničit každý zárodek. Tkáň se zahřeje na teplotu mezi 45 až 60 stupni Celsia, a jakmile je dosaženo dokonalého zahřátí, laser se automaticky vypíná a aktivuje se chladící sprej kryogenu. Celé ošetření je za čtvrt hodiny hotové a obvykle stačí jedna až dvě procedury. Výhodou je, že pacient nemusí užívat žádné léky orálně, tudíž se vyhne negativním vedlejším účinkům antimykotik, které mohou ublížit i jeho zdraví.

Jak onychomykózu správně poznat?

Toto nejčastější nehtové onemocnění se projevuje plísní a deformací nehtu. Nehet mění svou barvu na žlutou, bílou, a někdy dokonce i na černou. Postupně se ztlušťuje a objevují se drobné zanícené ranky v okolí nehtového lůžka nebo přímo pod nehtem.

Pokud se vyskytují tyto příznaky, je na místě okamžitá návštěva dermatologa, který určí správnou diagnózu.

 

Co mít na paměti                                                                                                          

Zvláště na pozoru by se měli mít lidé v pokročilejším věku, kteří jsou tímto dermatologickým problémem ohroženi. S přibývajícím věkem se snižuje takzvaná periferní vaskulární cirkulace (prokrvení), nehty též pomaleji dorůstají, a tak je celková náchylnost k infekcím ještě zvýšena.

Jak již bylo zmíněno výše, vlhké prostředí tvorbě plísní nahrává. V parných dnech se vyplatí nosit vzdušnou obuv a vynechat ponožky. Vzdušnost je důležitý faktor, ale na druhou stranu se nedoporučuje chodit naboso například na vlhkých veřejných místech, jako jsou bazény, tělocvičny, sprchy nebo sauna. 

onychomykoza_1