Obyčejná vyrážka, nebo lupénka? Hlavní příznaky lupénky, podle kterých ji zaručeně rozpoznáte

Lupénka nebo-li psoriáza patří mezi kožní onemocnění s postižením 1-3 % populace. Ve většině případů není nebezpečná, může být však mnohdy nepříjemná. Lupénka sama o sobě může mít 5 typů. Při nejčastějším typu lupénky (ložiskové) se tvoří malé záněty na kůži. Tělo se vyrovnává s tímto jevem tak, že kožní buňky rychle rozmnoží, aby kůži uzdravily. Zdravé kožní buňky rostou přibližně 20 dnů. Při lupénce pouhé 4 dny. Takto vzniká typické odlupování kožních šupinek. Červená šupinatá olupující se ložiska na kůži se vyskytují především na loktech a kolenou. Lupénka ovšem může zasáhnout kteroukoliv oblast na těle. Včetně hlavy či pohlavních orgánů.


Rozeznání od běžné vyrážky?

Na rozdíl od ekzému se lupénka nejvíce projevuje na vnější straně loktů a kolen. Vyrážky se většinou dělají v loketní a podkolenní jamce nebo také na kotnících, kde se lupénka objevuje výjimečně.

Ekzém má sice podobné příznaky, ale vyskytuje se na jiných místech. Zcela zásadní je způsob léčby, který je u ekzému a lupénky rozdílný. Některé léky používané na léčbu ekzému mohou dokonce lupénku zhoršovat. Lupénka není infekčním onemocněním, takže se nemusíte bát, že byste ji mohli jen tak „chytit“.


Vždy se poraďte s odborníkem

Návštěva lékaře je vždy na místě. Při dlouhotrvajících kožních problémech je bezpečné se minimálně poradit s odborníkem. Lupénka se může objevit v kterémkoliv věku a včasná léčba může průběh onemocnění radikálně zlepšit.