Nepříznivé faktory škodící pleti

Měsíční výdaje za kosmetiku překračují zdravou míru, návštěva drahého kosmetického salonu má v diáři pevné, pravidelné místo, přesto s pletí něco není v pořádku. Problém možná spočívá, celkem pragmaticky, v některé z následujících chyb. Nepříznivých faktorů škodících pleti je celá řada. Čím více se jich povede odbourat, tím větší je šance na krásnou a zdravou pleť.

1. čistota líčidel

 • - pravidelná péče o líčidla a další kosmetické pomůcky, jako jsou štětce, labutěnky a kartáčky, omezí riziko zanesení pleti nečistotami, bakteriemi, mastnotou a zbytky kosmetických přípravků. Výskyt pupínků a vyrážky se sníží.

2. mobilní telefon

 • - displej mobilního telefonu se doporučuje čistit antibakteriálním ubrouskem – kdykoliv si vzpomenete, je to ráj mikrobů, které čistotě a stavu pleti rozhodně neprospívají

3. ložní prádlo

 • - roztoče, bakterie, prach, zbytky laku na vlasy, částečky odumřelé kůže, to všechno je na polštáři, na který si leháme každý večer. Nebojte se měnit tuto část ložního prádla častěji než ty ostatní.

4. prsty

 • - nuda, nervozita či stres a ruce jako dopravní prostředek přenesou na obličej další nevítané návštěvníky způsobující pupínky a vyrážky. Rukama si krom toho častým sloupáváním stroupků způsobujeme na obličeji zbytečné jizvičky.

5. alkohol

 • - všeho s mírou, alkohol, pokud je to možné, vůbec. Ano, je to přísný pohled na věc, ale neexistuje nejmenší možná míra alkoholu, o které by se dalo říct, že neškodí. Ideální množství je prostě 0. Po požití alkoholu se tělo dehydratuje, přichází o zásoby vitamínu A, ztrácí pevnost, cévy v pleti se rozšíří, krev jimi protéká rychleji a na obličeji se to projeví zčervenáním, a často i popraskáním cévek.

6. kocovina

 • - neblahý vliv má přemíra alkoholu nejen na migrénu a nevolnost, ale i na pleť. Vzniklé vrásky jsou hlubší, kruhy pod očima jsou výraznější, tvář je opuchlá.

7. pitný režim

 • - doporučuje se voda a neslazené bylinkové čaje v dostatečném množství.

8. odlíčení

 • - vyčistit zuby a odlíčit se – i když jste nic nejedla a nejste nalíčená. To je zákon. Ve spánku se mírně zvyšuje tělesná teplota a kůže tak do sebe víc absorbuje to, co je na jejím povrchu, čili zbytky všeho, a také to, co jste si na ní přinesla z ulice, z tréninku, z dopravních prostředků, z prašné cesty domů. Následkem jsou ucpané póry, pupínky a černé tečky.

9. nesprávně zvolený odličovač

 • - vůbec se odlíčit je jedna věc, odličovací prostředek věc druhá. Místo klasického mýdla s vysokým pH, které naruší ochrannou bariéru pleti, je lepší sáhnout po jemném odličovači, který pleť nevysuší.

10. nepravidelný nebo příliš častý peeling

 • - jemný peeling zbaví pleť odumřelých buněk, pleť působí jednolitě a zdravě. Vynechávat peeling je jako umýt si ruce jenom jednou za tři dny. Na druhou stranu přehánět to s peelingem je jako spát na šmirglovacím papíře. Nebojte se poradit s odborníkem ohledně frekvence aplikování a výběru správného peelingu.

11. kouření

 • - stejně jako u alkoholu platí i u spojení krásné pleti a kouření cigaret nulová tolerance. Volné radikály, které si s každým vdechnutím zveme do těla, ničí nové kožní buňky. Kouření zužuje cévy, to snižuje přísun kyslíku, a kůže působí mdle a zašedle. Škodlivé látky z cigaret ničí elastická a kolagenová vlákna. Pleť předčasně stárne, je povislá, dehydratovaná. Vrásky (nejen) kolem rtů jsou dalším negativním jevem. Pleť je sušší, drsnější, póry jsou více otevřené.

12. zrcadlo

 • - je tady proto, aby nám pomáhalo. Ne pomáhalo škodit. Hrubá síla na obličej nepatří a každý takový zásah je dlouho viditelný. Poškození kůže, rozšíření rány, zelená bakteriím, riziko zánětu a infekce. Doba hojení? Podstatně delší a s následky. Fleky a jizvy.

13. pozor na kosmetiku proti akné

 • - ne pro každého je vhodná a dokáže nadělat více škody než užitku. Vysušená pleť podporuje mazové žlázy ve větší produkci

14. sluníčko

 • - nadměrné opalování přidává léta. Ultrafialové záření ničí buňky v pokožce a kolagen s elastinem, vytahuje z pokožky pigment, a tak se dřív objevují pigmentové a stařecké skvrny. Pleť na obličeji je sušší, tenká. Proti UV záření je vhodné obličej chránit 365 dní v roce krémem s dostatečným SPF faktorem.

15. spánek

 • - nedostatek spánku rovná se nedostatek regenerace, zpomalená buněčná výměna, více hlubších vrásek a tmavé kruhy pod očima.

16. stres

 • - stresový hormon kortizol zajistí zvýšenou mastnotu pleti, akné a vyrážky. Býti v klidu se vyplatí!

17. voda tak akorát

 • - zapomeňte na horkou vanu, příliš teplá voda ničí ochrannou bariéru pleti.

18. zima, vítr, mráz

 • - končí léto a nezbyde než vyměnit kosmetiku. Faktor SPF zůstává, ochranná funkce kosmetických přípravků přibývá. Zimní období je k pleti kruté.

19. výběr a životnost kosmetických přípravků

 • - správná kombinace a použití kosmetických přípravků je celá věda, která se studuje dlouho, až celý život. Nevyplatí se experimentovat, naopak, je lepší dodržovat pokyny výrobce, případně odborníka. Cokoliv, co je po datu spotřeby, již na tvář nepatří.

20. jídelníček

 • - koření, čokoláda, alergeny, nedostatek vitamínů, jednotvárná strava, příliš cukru, mastné jídlo. To všechno se nepříznivě projeví na pleti, stejně jako nerozumná dieta.

Ať už jsou vyjmenované zlozvyky pravidelností, anebo jen příležitostným „uklouznutím“, nikdy není pozdě věnovat svému vzhledu trochu více pozornosti a času. A zlepšit, co lze. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat!

Nepriznive_faktory