Máte jizvy po vypadaných vlasech? Možná trpíte jizvící alopecií.

Bolí nebo pálí vás pokožka hlavy v místech, kde vám vypadávají vlasy, ačkoliv tam zjevně nic neobvyklého není? Je dost pravděpodobné, že právě vy trpíte jizvící alopecií.

Jizvící alopecie. Seznamte se.
Prvním příznakem tohoto druhu alopecie jsou malé, nepravidelně ohraničené lysinky v oblasti temene či horní části kštice. Pokožka přitom stále zůstává jemná, bělavá a bez známek zánětu. Příčin jizvící alopecie je mnoho, od virových či bakteriálních infekcí až po autoimunitní kožní onemocnění, jakým je např. lupus.
V každém případě je však při podezření na jizvící alopecii nutné co nejdříve začít jednat,jinak se jednotlivá bezvlasá místa mohou spojit ve větší pleš, na jejímž okraji po vypadaných vlasech vznikají nevzhledné, a hlavně bolestivé jizvy.

Existuje léčba?
Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak jizvící alopecii léčit. Jedním z nich je podávání kortikosteroidů, ať už přímo aplikací na postižená místa, či vnitřním užíváním. Dalším účinným lékem je pak isotretinoin, někdy i v kombinaci s antibiotiky. O vlasovou pokožku se přitom nejlépe postarají speciální séra a šampony.V krajních případech může být řešením jizvící alopecie i transplantacevlasů.