Léčba vlastní krví? Plazmaterapie v praxi

Plazmaterapie je metoda, jak přirozenou cestou oživit regeneraci. Využívá k tomu PRP. Pod touto zkratkou se ukrývá název z angličtiny, a to Platelet-rich plasma, což v překladu označuje plazmu obohacenou o trombocyty (krevní destičky). Trombocyty mají v našem těle jako hlavní úlohu hojení. Pokud se člověk poraní, trombocyty zareagují v pěti krocích a ránu zacelí. Tato funkce hojení a regenerace je právě používaná v plazmaterapii.

Ač název článku může vypadat sebevíc děsivě, rozhodně se není čeho bát. Nejednomu by se sice mohl vybavit příběh s Čachtickou paní, ale v našem případě se rozhodně nejedná o žádnou upírskou metodu. Plazmaterapie je velmi šetrná metoda, jak využít již existující možnosti našeho těla k léčbě různých onemocnění.

PRP se získává přímo z pacientovy krve, kde následně jejím oddělením vzniká koncentrovaná složka PRP, která se smíchá s menším množstvím krve a může být aplikována na postižená místa. Přemístění plazmy obohacené o trombocyty musí být velmi opatrné. K tomuto procesu se používá tzv. mikrojehličková terapie, což jsou zjednodušeně řečeno velmi malé injekce.

 

Použití plazmaterapie

PRP má své místo nejen v dermatologii, ale i v jiných odvětvích. Pomáhá při léčbě bolestí bederní páteře, tenisových loktů, vyvrknutých kolen a mnoha dalších zranění. Regenerace je díky síle trombocytů mnohonásobně zrychlena, a tak léčbu využívají i přední sportovci. U nás v Česku využil regenerativní medicíny s PRP například Tomáš Ujfaluši a ze světové scény stojí za zmínku tenistka Maria Sharapovová.

 

Proč zrovna plazmaterapii?

Jak již bylo zmíněno, plazma pomáhá regeneraci. Je to způsobené tím, že obsahuje velké množství proteinů a krevních destiček s růstovými faktory. Největší potenciál se ovšem skrývá v tom, že umí aktivovat kolagenní vlákna, která pomáhájí k lepší pružnosti pleti, které s přibývajícími léty zákonitě ubývá.

Obrovskou výhodou z hlediska medicíny je fakt, že plazmaterapie nemůže způsobit žádnou alergickou reakci. Materiál pro léčbu je totiž získáván přímo z pacientovy krve.

 

Léčba v Derma Medical Clinic

U nás v Derma Medical Clinic léčíme unikátní metodou, která kombinuje mikrojehličkovou terapii, PRP a následné ošetření excimerovým laserem. Tímto způsobem lze dosáhnout vynikajících výsledků v léčbě vypadávání vlasů, alopecie a vitiliga. Více o léčbě se dozvíte zde.

plazmaterapie