Léčba alopecie v minulosti a dnes

Vypadávání vlasů zužuje lidstvo už od nepaměti. V historii se můžeme setkat s nespočetným množstvím způsobů léčby. Pojďme se společně podívat na nejbizarnější procedury, a na to, jak lze alopecie léčit dnes za pomoci moderní medicíny.

Ebersův papyrus

Ebersův papyrus je egyptský lékářský papyrus s vědomostmi o léčívých preparátech z roku 1550 před naším letopočtem. V tomto dokumentu bylo hned několik doporučení, jak léčit tehdejší Egypťany, kteří trpěli výpadky vlasů. Léčivé přípravky obsahovaly směs tuků z hrocha, krokodýla, kocoura, hada a kozorožce. Dalším tipem bylo přikládání svařených ostnů z dikobraza na olysalá místa. Poslední radou bylo použití nohy samičky chrta uvařené v oleji s kopytem osla. Očividně tyto metody nebyly až tak účinné, protože je známo, že královské rody v Egyptě hojně využívaly paruky a falešné vousy.

 

Hippokratova metoda

Dokonce i vševědoucí Hippokrates se potýkal s výpadky vlasů. Předepsal sám sobě směs opia, křenu, holubího trusu, červené řepy a koření. Bohužel se neprojevil tento lék jako účinný. Hippocrates také ale i s fungující léčbou. Všiml si, že eunuchové nikdy netrpí prořídnutou kšticí. Přestože je jasné, že se zřejmě žádný muž nenechá vykastrovat kvůli plešatosti, vědci z Duke University potvrdili v roce 1995, že tato metoda opravdu může fungovat.

 

Tupé

Příčesky se vyskytovaly již v dobách antiky. Další boom zažily až v 17. století, kdy je začal nosti například král Ludvík XIII.. Poté následovaly obrovské paruky, které byly často kudrnaté a nabarveny na bílo. Staly se ihned velmi populárními napříč francouzskou a anglickou šlechtou.

Bohatí Američtí kolonisté rovněž následovali tohoto trendu a používaly tento doplněk jako symbol společenského statusu až do dob americké revoluce.

 

Hot Heads

Pod tímto anglickým názvem se skrýtá na tehdejší dobu velmi technicky pokročillé řešení. Nejznámějším je takzvaný Thermocap. Což je zařízení, které vynalezl Allied Merke institut v roce dvacátých letech 20. století. Muži a ženy trpící alopeci museli jednou denně strávit 15 minut v helmě, které jim zázračným zářením měla znova povzbudit růst vlasů. Bohužel se jednalo o běžné žárovkové světlo, které nebylo ničím zázračné, ani léčivé.

 

Kombinovaná regenerativní medicína

V Derma Medical Clinic se dostáváme konečně do 21. století, kdy za pomocí nejmodernějších technologií již umíme s velkou úspěšností léčit alopecii. K léčbě je využito kombinace mikrojehličkové terapie s aplikací vlastní aktivní bioaktivní plazmy bohaté na trombocyty (PRP) s následným ošetřováním excimerovým laserem. Díky těmto velmi účinným technologiím je dosaženo velmi úspěšných výsledků.

šlechta