K čemu je v našem těle kolagen?

Když se trochu ponoříte do problematiky týkající se kolagenu, zjistíte, že je to velmi významná látka pro správné fungování těla. Tato vláknitá, ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání, je nenahraditelná. Tvoří strukturu kostí, vazů, šlach, kůže a také chrupavek.
Správná cesta pro doplnění kolagenu do těla není i přes obecně zažitou představu přes kůži drahými krémy, ale vnitřní výživou. Nejlépe se kolagen vstřebává jako hydrolyzovaný syrovátkový protein. Účinky jeho vstřebávání pak podporují elastin, keratin a vitamín C.

S přibývajícím věkem je třeba doplňovat

V prvních krocích není potřeba sahat hned po doplňcích výživy, kolagen se nachází i v běžné stravě. Tělo je schopné si ho vyrábět z přijaté potravy, jako je maso (hovězí kližka, skopové maso, kozí maso, tuňák, losos, telecí játra, krůtí maso), bílky, tvaroh, pravá živočišná želatina a hydrolyzovaný syrovátkový protein – ale jen do určité míry.
S přibývajícím věkem se vlastní tvorba kolagenu snižuje až o čtvrtinu, vazivo přichází o elasticitu a zdá se, že postupně vysycháme. Nedostatek kolagenu se pak projevuje stárnutím kůže, zhoršenou kvalitou vlasů, lámáním a třepením nehtů, bolestmi kloubů, zhoršenou pohyblivostí a lupáním v zádech. Začne mizet chrupavka a klouby se tak začnou pomalu opotřebovávat.

Jak ho znovu nabýt?

Aby se tvorba kolagenu znovu nastartovala, je nutné poskytnout tělu nějaký impuls. V Derma Medical Clinic k tomu používáme dvou technologií. Jednou z nich je Dermapen. Dermapen vytvoří v kůži mikrovpichy, na které reaguje kůže hojením, tedy i tvorbou tolik potřebného kolagenu. To zapříčiní zlepšení elasticity kůže, její vyhlazení a zdravý vzhled.
Druhou je technologie HydraFacial, která pomocí několika kroků dokáže pleť omladit a navrátit do ní kolagen. Zároveň pokožku zbaví všech nečistot a doplní ji o antioxidanty a kyselinu hyaluronovou, která má rovněž blahodárný účinek.

Za pokles kolagenu v našem těle může kromě věku také strava chudá na bílkoviny, stres, nedostatek odpočinku, kouření, alkohol a znečištěné ovzduší.

Dostatek kolagenu dokáže výrazným způsobem zlepšit:

  1. kvalitu vlasů, dokonce i hustotu řas. Vlasy déle drží objem, jsou lesklé, přestávají se lámat
  2. kolagen dodává našim kloubním chrupavkám pevnost a pružnost a předchází vzniku bolesti kloubů.
  3. kolagen má blahodárný vliv na pokožku, pomáhá proti vráskám a pupínkům, zlepšuje stav celulitidy
  4. perorálně dodávaný kolagen urychluje hojení tkáně po operaci
  5. kolagen pomáhá obnovovat svalovou hmotu, rychleji léčit sportem způsobená zranění či zmírnit příznaky revmatoidní artritidy


Bílkoviny, kolagen, elastin a keratin společně s vitamínem C (borůvky, špenát, sója, jahody, banány) tvoří základní směs, která nás udrží svěží a s mladistvým vzhledem na dlouhou dobu. Ovlivňují vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů, nehtů i zubů a vděčíme jim za pohyb bez bolesti, tedy i za zdravé klouby a vazy.

kolagen