Budiž světlo! Fototerapie v praxi

Za pár týdnů končí léto, dny se zkracují a s nástupem podzimu nás zase čeká ta horší část roku. Horší ve smyslu nedostatku slunečního svitu. Po většinu dne zavření v domácnostech a kancelářích trpíme potížemi plynoucími z nedostatečného osvětlení. Protože většinou nevíme, kdo nebo co za potíže může.

Intenzita osvětlení má přímý vliv na zdraví a samozřejmě na výkon a produktivitu lidí, jejich bezpečnost, psychiku ve všech sférách života.

Za běžných okolností je v domácnostech, kancelářích nebo třeba ve školních třídách intenzita světla přibližně 50 až 100 lx, což je jedna tisícina množství z toho, které naše tělo přijímá za slunečného letního dne. Jen pro vysvětlení: veličina lx (intenzita osvětlení) udává, kolik světelného toku f dopadne na plochu A.

A pokud na plochu A, čili na člověka, dopadá nedostatek světelného toku f, mohou nastat tyto potíže:

  • - nedostatek energie
  • - zvýšená únava
  • - špatná nálada
  • - nízká pracovní produktivita
  • - sklony k depresím a k přejídání se

Kde je problém, tam je fototerapie

Z naší populace trpí až nečekaně velké množství lidí takzvanou zimní depresí (Seasonal Affective Disorder). Čím více se náš biorytmus vzdaluje od přirozených přírodních zákonů, tím větší jsou na něj kladeny nároky a tím častěji jsme nuceni vyhledat odbornou pomoc kvůli problémům z toho plynoucím. Protože tělo i psychika se začnou bránit. Ačkoliv se to nezdá, sluneční svit je zodpovědný nejen za náš vývoj, růst a regeneraci, či cyklus spánku a bdění. Světlo má také uklidňující účinky a působí proti bolesti.


Dlouhodobé pobyty na horském vzduchu spojené se sluněním jako léčebnou metodou doporučují lékaři svým pacientům již dlouho. Dnes se využívají spíše jako prevence a základní péče o psychickou a fyzickou pohodu. Jako terapie a léčebný prostředek se v poslední době čím dál tím více prosazují další formy fototerapie, čili terapie jasným světlem.

Co to vlastně fototerapie je?

Fototerapie je vědeckou medicínou uznávaná fyzikální terapie, která využívá viditelnou i neviditelnou část světelného spektra. Existují různé druhy fototerapie. V psychiatrii, psychologii a v lázeňství se využívá neinvazivní lampová fototerapie. V medicíně či estetické chirurgii se nejvíce využívá laserová fototerapie.

Nejčastější formou fototerapie je laserová léčba polarizovaným světlem, monochromatickým světlem, či pomocí lamp s celospektrálním světlem.


Kde všude se s fototerapií můžete setkat?

Fototerapie se používá jak na léčení duše, tak i na léčení těla. Možná jste již slyšeli o využívání modrého světla při léčení novorozenecké žloutenky nebo laserů při omlazování pleti či léčbě neestetických jizev. Působení různých forem fototerapie nachází své uplatnění v těchto dalších oblastech:

V dermatologii a v medicíně bolestí:

  • - při léčbě ekzémů, jizev, lupénky, akné nebo vitiliga ultrafialovým zářením 
  • - při léčbě proleženin, popálenin, bércových vředů zdroji polarizovaného světla a lasery, jejichž záření má analgetický, protizánětlivý a stimulační efekt

V estetické medicíně (invazivní i neinvazivní fototerapie):

  • - při rejuvenaci a epilaci (léčba světlem zde funguje na principu přeměny světelné energie na tepelnou, která zahřívá tkáň)
  • - při odstraňování pigmentových skvrn a rozšířených cévek

V rehabilitaci a balneoterapii kombinací různých léčebných technik.


V psychiatrii, psychologii a léčebné pedagogice:

  • - při léčbě depresí, poruch spánku a zimního smutku, kdy principem je dívání se do plnospektrálního simulátoru slunce (lampy) po určenou dobu a z určené vzdálenosti. Jde tady o to, aby na sítnici pacienta dopadalo velkou intenzitou světlo co nejvíce podobné dennímu světlu.

 

Fototerapie