Alopecie aneb když lokálně vypadávají vlasy

Není vypadávání jako vypadávání 

Vlasy nám vypadávají neustále, a nejvíce to pociťují dlouhovlasí jedinci. Denně prý člověk ztratí průměrně až sto vlasů, po umytí dokonce až tři sta. Ačkoliv se jedná o poměrně vysoké číslo, v průměru má člověk na hlavě 100 000 vlasů, takže jich pořád spousta zbývá. Vypadávání je totiž zcela normální, jedná se o přirozenou výměnu vlasu za nový.

Když začneme ztrácet více vlasů


Nicméně průzkumy říkají, že plešatěním trpí zhruba 60 % mužů a 30 % žen. Nejčastější příčinou jsou geny, hormony, věk, stres, nemoc nebo životní styl. V případě mnohem většího množství vypadaných vlasů, je možné, že se jedná o effluvium (stav zvýšeného vypadávání vlasů) nebo o alopecii. Toto onemocnění způsobuje ohraničenou ztrátu vlasů na místech, kde se obyčejně pleš netvoří. Rozhodně se nejedná o nic vážného, přesto jde o estetický problém, a v některých případech i bolestivý. Alopecie nemá pouze jeden způsob projevu. Existují dvě hlavní skupiny alopecie. Jizvící a nejizvící.

  • Nejizvící

Jedná se alopecii, která nezpůsobuje zjevné poškození tkáně. Může být způsobená mnoha faktory. Hormonální aktivitou, poruchou správné funkce štítné žlázy, oslabením organismu nebo nemocí.

  • Jizvící

U tohoto typu dochází při ztrátě vlasů k poškození tkáně a zůstávají po výpadku viditelné jizvy. Příčinou může být bakteriální, houbová, virová či jiná infekce, mechanické nebo fyzické poškození pokožky nebo například nádorový proces.

Léčba

Alopecie nemusí být pouze kosmetickým problémem, může souviset se zdravotními problémy, o kterých možná ani nevíme, a jsou pro nás potenciální skrytou hrozbou.
U nejizvící alopecie jsou šance na vyléčení a navrácení vlasů mnohem větší než v případě jizvící. Správnou léčbou je využití excimerového laseru, který je efektivní a šetrnou metodou, jak uzdravit postiženou tkáň.

Alopecie_co_to_je