Akné nemusí trápit jenom mladistvé

Akné nemusí být nutně pouze záležitostí puberty. Průzkumy říkají, že minimálně jednou za život postihne až 85 % lidí. Trudovitost, jak se česky akné nazývá, se může projevovat v různých formách a v rozdílném množství. Projevuje se nejčastěji vznikem vřídků, odborně zvaných furunkly, které jsou způsobeny zánětem vývodu mazových žláz. Zánět způsobí uzavření nebo zúžení těchto žláz, a tak se nemá maz jak dostat ven. Žláza se poškodí a v težkých případech se vytvoří hluboký zánět, po kterém zůstávají na pleti nevzhledné jizvy.

 

Není akné jako akné

Jak jsme již řekli, akné vzniká kvůli zánětům. Projevovat se ale může různorodě. Nejznámějším druhem jsou takzvané komedony. Jsou jednoduše rozpoznatelné podle typických bílých hlaviček. Tento typ vzniká stejně jako také velmi časté černé tečky. Na komedony můžeme narazit na všech možných částech těla. Jejich hlavičky neznamenají úplné uzavření mazové žlázy, ale pouze její zúžení, a je v nich shromážděno velké množství bakterií a odumřelých tkání.

Černé tečky jsou rovněž formou akné. Stejně jako u komedonů se zpravidla nevytvoří zánět jako takový, ale pouze se nakumulují bakterie. Rozdíl mezi černými tečkami a komedony tkví v tom, že mazové žlázky zůstávají v určitém místě své délky částečně uzavřeny. Maz tak nemůže pokračovat ve své cestě na povrch pleti a dlouhodobé vystavení vzduchu může způsobit, že místa oxidují a získávají svou typickou černou barvu.

Papuly a pustuly jsou dalším typem akné. Jedná se již o závažnější formu, kdy komedonální akné se v tomto případě uzavře pod povrchem pokožky a spolu s jeho postupným zvětšováním ubývá prostoru. Akné se protrhne a směs bakterií, mazu a zbytku odumřelých kožních buněk proniká do tkáně okolo mazové žlázy. Imunita však zareaguje a snaží se těchto bakterií zbavit. Vzniká tak ještě mnohem větší vřídek.

Posledním druhem jsou noduly a cysty. Průběh je ze začátku podobný, ale následně se bakterie rozšíří do mnohem větších oblastí,způsobují jejich silné poškození, a vedou tak ke značnému zanícení.

 

Příčiny akné

Příčin může být mnoho. Ať už genetických, nebo z důvodu vnějších vlivů. Dědičnost je ovšem nejčastějším viníkem. Pokud rodiče trpí nebo trpěli akné, pak je velmi pravděpodobné, že i potomek na něj bude trpět.

Hormonální výkyvy způsobují našemu tělu velkou zátěž. Není tedy náhodou, že v době puberty trpí více jak 85 % dospívajících trudovitostí. Rovněž menstruační cykly nijak pleti na zdraví nepřidají.

Jakékoliv narušení nebo podráždění pokožky může vést ke vzniku akné.

Velmi často se objeví i po různých lécích či doplňcích stravy. Když se podíváte na kulturisty, je dost možné, že budou budou celí obsypaní. Anabolické steroidy mají negativní účinek na správnou průchodnost mazových žláz. Také lidé používající léky s lithiem, barbituráty nebo adrogeny mají mnohem větší sklon k tvorbě furunklů.

Léčba v Derma Medical Clinic

V Derma Medical Clinic léčíme akné pomocí nejmodernějších technologií. Používáme k tomu technologii HydraFacial. Tento přístroj v sobě kombinuje dermabrazi, chemický peeling, který odstraní nečistoty. Následně se vortexovou technologií s pomocí vakua vysají nečistoty z otevřených pórů a pleť se přitom napouští infuzí kyseliny salicylové, aby se lépe a rychleji zahojila. Celá procedura končí infuzí kyseliny hyaluronové a antioxidantů. Pleť je po zákroku zbavena všech nečistot a zárodků a zároveň je plně ošetřena a hydratována.

akne